A napelemeseknek sokba kerülhet a szolgáltatóváltás
Az ELMŰ-ÉMÁSZ visszaadta a lakossági fogyasztókra szóló engedélyét, így a lakossági fogyasztói most szolgáltatóváltás előtt állnak.
Mindenkit értesítettek is, hogy jelezze számukra a villanyóra állását. A beküldött érték alapján kiállítják a fogyasztónak a végszámlát, majd az új szolgáltató, az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ettől az értéktől folytatja szeptember 1-től a szolgáltatást és számlázást.
A dolog viszont nem ennyire tiszta.
Akinek a házán napelem rendszer van, annak ez a váltás jelentős anyagi veszteséget is hozhat. A veszteség oka a napelemes rendszereknél alkalmazott szaldó elszámolás és a szerencsétlenül alakult váltás időpontja.
A napelem rendszerek nyáron sokkal többet termelnek, mint télen. Ezt kezeli az éves szaldó elszámolás, mely szerint a nyáron jelentkező túltermelésnek megfelelő mennyiségű energiát télen elhasználhat a fogyasztó.
Az augusztus 31-i szolgáltatóváltás ezt az egyenlegezést borítja fel. A nyári túltermelés a nyár végére eső zárás miatt a régi szolgáltatóhoz kerül, az új szolgáltatónál pedig jelentkezik és kifizethető majd a téli nagyobb fogyasztás.
A jelenlegi hírek szerint a fogyasztó kompenzációként a nyári plusz termelésnek a nagykereskedelmi árát kapja meg, ami kb. 13 Ft/kWh. A téli időszakban pedig az új szolgáltatótól kb. 38 Ft/kWh áron vehetik meg az energiát.
Ez így elég rossz üzlet. Nem csoda, hogy sokan felháborodtak. Arra számítottak ugyanis, hogy a napelemre elköltött 1-3 millió Ft után a szolgáltatóval megkötött szerződés szerint már nem kell fizetniük a fogyasztásukért.
Erre most a szolgáltatóváltás „miatt” mégis fizetniük kell. Mennyit? A veszteség akár 100.000 Ft feletti összeg is lehet. Reméljük a továbbiakban már nem várható ilyen szolgáltatóváltás, vagy ha lesz is, kompenzálják a fogyasztók tiszta energiatermelésre fordított költségeit.